Skip to content

101 Sunrise CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$197,700
Last Sale Date
Jul 30, 2002

Property Information

Block6204
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,413
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,400
19%
Improvement Value:$193,600
81%
Total Assessment$239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,016+0.2%
2024$8,002-0.4%
2023$8,035+1.8%
2022$7,889+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$197,700

To:

Sq Ft2,413DeedBook 7275, Page 71393

Property Built

Built

Year Built: 2002