Skip to content

206 Sun Valley CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 30, 2010

Property Information

Block6205
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,557
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,000
17%
Improvement Value:$204,200
83%
Total Assessment$247,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,291+0.2%
2024$8,276-0.4%
2023$8,311+1.8%
2022$8,160+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft2,557DeedBook 13205, Page 60050

Property Sale

Sale
$234,549
DeedBook 7473, Page 57170

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 7120, Page 2026

Property Built

Built

Year Built: 2002