Skip to content

6 Fieldbrook DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 13, 2017

Property Information

Block6203
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,521
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,100
17%
Improvement Value:$216,300
83%
Total Assessment$261,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,767+0.2%
2024$8,752-0.4%
2023$8,788+1.8%
2022$8,629+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,521DeedBook 14372, Page 3964

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 7505, Page 74985

Property Built

Built

Year Built: 2001