Skip to content

1108 Berry DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1969

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Mar 8, 2019

Property Information

Block6304
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23B

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,708
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
40%
Improvement Value:$114,000
60%
Total Assessment$188,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,332+0.2%
2024$6,321-0.4%
2023$6,347+1.8%
2022$6,232+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$195,000

To:

DeedBook 14577, Page 14123

Property Sale

Sale
$225,000

To:

DeedBook 12923, Page 88204

Property Sale

Sale
$135,000

To:

DeedBook 5426, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1969