Skip to content

153 Steelmanville RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 2023

Property Information

Block6320
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,874
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
22%
Improvement Value:$194,500
78%
Total Assessment$248,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,331+0.2%
2024$8,316-0.4%
2023$8,351+1.8%
2022$8,200+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$231,750

From:

To:

Sq Ft2,874DeedBook 14620, Page 30092Recorded6/18/2019

Property Built

Built

Year Built: 1988