Skip to content

3 Scarlett Oak CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 29, 2022

Property Information

Block6320
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,533
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,800
23%
Improvement Value:$232,100
77%
Total Assessment$301,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,126+0.2%
2024$10,108+6.2%
2023$9,521+1.8%
2022$9,348+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 15382, Page 4398

Property Sale

Sale
$279,900

To:

DeedBook 7804, Page 79044

Property Built

Built

Year Built: 2004