Skip to content

209 Westwood RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2023

Property Information

Block6321
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,490
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,400
15%
Improvement Value:$319,700
85%
Total Assessment$375,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,119+0.2%
2024$10,101-0.4%
2023$10,143+1.8%
2022$9,959+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$529,900

To:

Sq Ft3,496DeedBook 15543, Page 4717Recorded1/31/2024

Property Sale

Sale
$235,000

To:

DeedBook 13377, Page 1729

Property Sale

Sale
$296,193

To:

DeedBook 2005, Page 2415

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$1,240,000

To:

DeedBook 7587, Page 20353