Skip to content

123 Brettwood DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 10, 2013

Property Information

Block6321
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,742
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,000
18%
Improvement Value:$246,000
82%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,062+0.2%
2024$10,044-0.4%
2023$10,086+1.8%
2022$9,903+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft3,742DeedBook 13586, Page 26834

Property Sale

Sale
$322,590
DeedBook 2004, Page 3431

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$1,240,000
DeedBook 7587, Page 20353