Skip to content

4030 Ocean Hts AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Commercial

Last Sale Price
$1,125,000
Last Sale Date
Aug 12, 2021

Property Information

Block6402
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE
Dwellings1
ZoningNB
Sq Footage---
Acreage5.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,800
13%
Improvement Value:$915,200
87%
Total Assessment$1,050,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,217+0.2%
2024$35,154-16.3%
2023$42,025+1.8%
2022$41,263+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,125,000

To:

DeedBook 15190, Page 12034

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 6957, Page 86656