Skip to content

197 Blackman RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2020

Property Information

Block6402
Lot48
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,600
34%
Improvement Value:$115,500
66%
Total Assessment$175,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,873+0.2%
2024$5,862-0.4%
2023$5,887+1.8%
2022$5,780+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$171,000

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 14550, Page 3807Recorded1/24/2019

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 12131, Page 95767

Property Built

Built

Year Built: 1979