Skip to content

11 Stoney Creek DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1990

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
May 22, 1992

Property Information

Block6405
Lot29
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28F

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,800
40%
Improvement Value:$128,100
60%
Total Assessment$212,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,141+0.2%
2024$7,128-0.4%
2023$7,158+1.8%
2022$7,028+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 5370, Page 8

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 5299, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1990