Skip to content

31 Stoney Creek DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 24, 2022

Property Information

Block6405
Lot39
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28F

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,285
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,900
37%
Improvement Value:$176,700
63%
Total Assessment$280,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,411+0.2%
2024$9,394+2.3%
2023$9,184+1.9%
2022$9,013+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,285DeedBook 15325, Page 55185Recorded10/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$65,000

To:

DeedBook 5965, Page 105