Skip to content

109 Nancy DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$158,500
Last Sale Date
May 25, 1999

Property Information

Block6405
Lot51
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28C

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,800
37%
Improvement Value:$133,300
63%
Total Assessment$213,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,147+0.2%
2024$7,135-0.4%
2023$7,164+1.8%
2022$7,034+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$158,500

To:

Sq Ft2,360DeedBook 6493, Page 187

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5011, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1975