Skip to content

112 E.Lakeview DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1978

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 19, 2016

Property Information

Block6502
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28D

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,100
34%
Improvement Value:$143,000
66%
Total Assessment$218,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,315+0.2%
2024$7,302-0.4%
2023$7,333+1.8%
2022$7,199+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,804DeedBook 14073, Page 31938

Property Built

Built

Year Built: 1978