Skip to content

106 E.Lakeview DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2018

Property Information

Block6502
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
31%
Improvement Value:$166,400
69%
Total Assessment$242,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,144+0.2%
2024$8,129-0.4%
2023$8,163+1.8%
2022$8,015+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 7827, Page 88948

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 7515, Page 78452

Property Built

Built

Year Built: 1974