Skip to content

8 Otter LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$700,008
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block6504
Lot29
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,028
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,400
21%
Improvement Value:$406,800
79%
Total Assessment$518,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,380+0.2%
2024$17,349+28.0%
2023$13,552+7.7%
2022$12,583+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$700,008

To:

DeedBook 15128, Page 67622

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$135,000

To:

DeedBook 6402, Page 219