Skip to content

1 Luis DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1982

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Dec 27, 2013

Property Information

Block6504
Lot93
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningNB
Sq Footage3,070
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
31%
Improvement Value:$163,000
69%
Total Assessment$236,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,915+0.2%
2024$7,901-0.4%
2023$7,934+1.8%
2022$7,790+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft3,070DeedBook 13703, Page 1207

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 6850, Page 43503

Property Built

Built

Year Built: 1982