Skip to content

3075 Ocean Hts AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1920

Last Sale Price
$41,000
Last Sale Date
Sep 15, 1999

Property Information

Block6601
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,300
34%
Improvement Value:$58,000
66%
Total Assessment$87,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,928+0.2%
2024$2,923-16.0%
2023$3,480+1.8%
2022$3,417+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$41,000

To:

DeedBook 6551, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1920