Skip to content

207 Castle Pine DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$632,721
Last Sale Date
Feb 10, 2006

Property Information

Block6602
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,629
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
28%
Improvement Value:$284,700
72%
Total Assessment$394,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,238+0.2%
2024$13,215-0.4%
2023$13,270+1.8%
2022$13,029+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$632,721

To:

Sq Ft3,629DeedBook 12266, Page 15729

Property Built

Built

Year Built: 2006