Skip to content

36 Pebble Beach DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block6603
Lot44
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,719
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
26%
Improvement Value:$384,100
74%
Total Assessment$519,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,411+0.2%
2024$17,379-0.4%
2023$17,452+11.3%
2022$15,676+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

DeedBook 14994, Page 25314

Property Sale

Sale
$626,833

To:

DeedBook 12278, Page 21250

Property Built

Built

Year Built: 2006