Skip to content

106 Burk AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2025

Property Information

Block6701
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage996
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
46%
Improvement Value:$70,000
54%
Total Assessment$129,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,353+0.2%
2024$4,346-0.4%
2023$4,364+1.8%
2022$4,285+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$254,000

To:

Sq Ft996DeedBook 15659, Page 42475Recorded10/23/2024

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft996DeedBook 7456, Page 47119

Property Sale

Sale
$84,000

To:

Sq Ft996DeedBook 5394, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1970