Skip to content

104 Colonial DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$348,888
Last Sale Date
Sep 5, 2025

Property Information

Block6704
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage996
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
48%
Improvement Value:$65,200
52%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,193+0.2%
2024$4,185-0.4%
2023$4,203+1.8%
2022$4,126+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$348,888

To:

Sq Ft996DeedBook 15803, Page 36872

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft996DeedBook 12118, Page 90047

Property Sale

Sale
$224,500

To:

Sq Ft996DeedBook 12256, Page 11588

Property Built

Built

Year Built: 1970