Skip to content

113 Grant AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 1993

Property Information

Block6704
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
46%
Improvement Value:$70,200
54%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,360+0.2%
2024$4,352-0.4%
2023$4,371+1.8%
2022$4,291+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970