Skip to content

101 Jerome AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1973

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Oct 12, 1993

Property Information

Block6706
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,300
39%
Improvement Value:$103,700
61%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,702+0.2%
2024$5,692-0.4%
2023$5,715+1.8%
2022$5,612+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 5562, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1973