Skip to content

100 Boston AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jun 29, 2006

Property Information

Block6709
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SFR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,800
39%
Improvement Value:$101,200
61%
Total Assessment$166,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,568+0.2%
2024$5,558-0.4%
2023$5,581+1.8%
2022$5,480+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,232DeedBook 12380, Page 68633

Property Sale

Sale
$172,800
DeedBook 7723, Page 40976

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 6234, Page 231