Skip to content

116 Boston AvenueEgg Harbor City, NJ 08215

Built 1973

Last Sale Price
$5,000
Last Sale Date
Mar 5, 2014

Property Information

Block6709
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description2SLF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,328
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
30%
Improvement Value:$148,600
70%
Total Assessment$213,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,157+0.2%
2024$7,145-0.4%
2023$7,175+1.8%
2022$7,044+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$5,000

To:

Sq Ft2,328DeedBook 13724, Page 12435

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 5286, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1973