Skip to content

421 Boston AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Dec 27, 2021

Property Information

Block6717
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,300
38%
Improvement Value:$106,300
62%
Total Assessment$171,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,755+0.2%
2024$5,745+12.4%
2023$5,112+1.9%
2022$5,015+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000
Sq Ft1,056DeedBook 15197, Page 14376Recorded3/29/2022

Property Sale

Sale
$249,000

To:

DeedBook 15197, Page 14376

Property Built

Built

Year Built: 1988