Skip to content

417 Boston AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Mar 18, 2019

Property Information

Block6717
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
41%
Improvement Value:$93,900
59%
Total Assessment$159,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,353+0.2%
2024$5,343-0.4%
2023$5,366+1.8%
2022$5,268+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 14621, Page 30629Recorded6/19/2019

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 13327, Page 49095

Property Built

Built

Year Built: 1987