Skip to content

405 Boston AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1986

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jan 1, 2019

Property Information

Block6719
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23G

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
41%
Improvement Value:$91,700
59%
Total Assessment$156,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,249+0.2%
2024$5,240-0.4%
2023$5,262+1.8%
2022$5,166+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

DeedBook 14570, Page 11639

Property Sale

Sale
$62,822

To:

DeedBook 7391, Page 7448

Property Built

Built

Year Built: 1986