Skip to content

430 Boston AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1988

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Apr 5, 2020

Property Information

Block6601
Lot57
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23G

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,100
42%
Improvement Value:$93,900
58%
Total Assessment$161,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,400+0.2%
2024$5,390-0.4%
2023$5,413+6.9%
2022$5,065+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000

To:

DeedBook 14783, Page 23192

Property Sale

Sale
$108,000

To:

DeedBook 5596, Page 191

Property Sale

Sale
$105,000

To:

DeedBook 5243, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1988