Skip to content

109 Seaside AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1972

Last Sale Date
Sep 27, 1983

Property Information

Block6721
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,186
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,800
42%
Improvement Value:$91,200
58%
Total Assessment$156,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,232+0.2%
2024$5,223-0.4%
2023$5,245+1.8%
2022$5,150+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972