Skip to content

122 Jerome AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1972

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 31, 2022

Property Information

Block6723
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,682
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,300
38%
Improvement Value:$111,400
62%
Total Assessment$179,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,027+0.2%
2024$6,016-0.4%
2023$6,042+1.8%
2022$5,932+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

DeedBook 15327, Page 55928

Property Sale

Sale
$179,900

From:

To:

Sq Ft1,682DeedBook 14200, Page 8936Recorded2/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1972