Skip to content

111 Spray AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block6102
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description2SLF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,699
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,500
36%
Improvement Value:$107,000
64%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,651+0.2%
2024$5,641-0.4%
2023$5,665+1.8%
2022$5,562+2.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,699DeedBook 15819, Page 41551Recorded11/11/2025

Property Sale

Sale
$360,000

To:

DeedBook 15819, Page 41551

Property Sale

Sale
$120,000

To:

DeedBook 6480, Page 167

Property Sale

Sale
$66,100

To:

Property Sale

Sale
$65,000

To:

DeedBook 5630, Page 305

Property Sale

Sale
$31,679

To:

DeedBook 5564, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1970