Skip to content

394 Steelmanville RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1988

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 11, 2016

Property Information

Block6901
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,430
Acreage1.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,400
31%
Improvement Value:$127,700
69%
Total Assessment$185,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,208+0.2%
2024$6,197-7.0%
2023$6,660+1.8%
2022$6,539+19.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 12173, Page 12666

Property Built

Built

Year Built: 1988