Skip to content

138 Bevis Mill RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1900

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block7101
Lot141
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage22.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
55%
Improvement Value:$77,900
45%
Total Assessment$172,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,772+0.2%
2024$5,762-0.4%
2023$5,786+1.8%
2022$5,681+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900