Skip to content

393 Steelmanville RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1800

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Sep 20, 2019

Property Information

Block7001
Lot35
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage1.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,600
45%
Improvement Value:$78,600
55%
Total Assessment$142,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,769+0.2%
2024$4,761-0.4%
2023$4,781+1.8%
2022$4,694+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

DeedBook 14676, Page 49998

Property Built

Built

Year Built: 1800