Skip to content

7 Vella La Vella LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2016

Property Information

Block7104
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description2SF&S2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage1.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
38%
Improvement Value:$98,500
62%
Total Assessment$159,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,086+0.2%
2024$5,077-0.4%
2023$5,099+1.9%
2022$5,002+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920