Skip to content

708 David LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2025

Property Information

Block7109
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,074
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,500
47%
Improvement Value:$73,900
53%
Total Assessment$139,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,675+0.2%
2024$4,667-0.4%
2023$4,687+1.8%
2022$4,602+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,074DeedBook 15090, Page 55482Recorded9/16/2021

Property Sale

Sale
$225,000

To:

DeedBook 12474, Page 9938

Property Sale

Sale
$170,000

To:

DeedBook 7753, Page 55529

Property Sale

Sale
$87,500

To:

DeedBook 6167, Page 348

Property Sale

Sale
$81,000

To:

DeedBook 5709, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1980