Skip to content

702 David LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1980

Last Sale Price
$267,500
Last Sale Date
Oct 27, 2023

Property Information

Block7109
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,041
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,600
43%
Improvement Value:$88,100
57%
Total Assessment$153,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,504+0.2%
2024$4,496-0.4%
2023$4,515+1.8%
2022$4,433+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$267,500

To:

DeedBook 15537, Page 2801

Property Sale

Sale
$227,000

To:

DeedBook 12336, Page 48320

Property Sale

Sale
$195,000

To:

DeedBook 12139, Page 98676

Property Sale

Sale
$83,000

To:

DeedBook 5183, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1980