Skip to content

705 David LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1980

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Oct 22, 1993

Property Information

Block7110
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29A

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,506
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,500
39%
Improvement Value:$101,300
61%
Total Assessment$166,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,344+0.2%
2024$5,334-0.4%
2023$5,358+1.9%
2022$5,256+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,506DeedBook 5569, Page 316

Property Sale

Sale
$90,300
DeedBook 4995, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1980