Skip to content

709 David LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1980

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Nov 29, 1996

Property Information

Block7110
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29A

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,096
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,600
45%
Improvement Value:$80,800
55%
Total Assessment$146,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,660+0.2%
2024$4,651-0.4%
2023$4,672+1.9%
2022$4,583+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft1,096DeedBook 6059, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1980