Skip to content

1 Linda LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2013

Property Information

Block7113
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24C

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,052
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
41%
Improvement Value:$82,800
59%
Total Assessment$140,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,472+0.2%
2024$4,464-0.4%
2023$4,484-3.5%
2022$4,648+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971