Skip to content

8 Shadow DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block7116
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page22A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,795
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,800
25%
Improvement Value:$178,100
75%
Total Assessment$235,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,912+0.2%
2024$7,898-0.4%
2023$7,931+1.8%
2022$7,787+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975