Skip to content

1 Shelter AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$147,500
Last Sale Date
Jul 20, 2012

Property Information

Block7119
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page22A

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,354
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,500
40%
Improvement Value:$88,900
60%
Total Assessment$147,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,944+0.2%
2024$4,935-0.4%
2023$4,956+1.8%
2022$4,866+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$147,500

To:

Sq Ft1,354DeedBook 13467, Page 47896

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12261, Page 13842

Property Sale

Sale
$160,150
DeedBook 7596, Page 25347

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 7019, Page 13235

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5118, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1975