Skip to content

6 Pinoak DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2018

Property Information

Block7119
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page22A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,800
35%
Improvement Value:$106,000
65%
Total Assessment$163,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,494+0.2%
2024$5,484-0.4%
2023$5,507+1.8%
2022$5,407+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 6682, Page 288

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 6316, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1975