Skip to content

14 Whitewater LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1991

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 4, 2016

Property Information

Block7203
Lot48
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,935
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
27%
Improvement Value:$220,000
73%
Total Assessment$302,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,146+0.2%
2024$10,128-0.4%
2023$10,170+1.8%
2022$9,986+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,935DeedBook 14140, Page 61092

Property Sale

Sale
$283,500
DeedBook 7021, Page 13941

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 6826, Page 35275

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3328, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1991