Skip to content

323 Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1992

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Jul 31, 2003

Property Information

Block7203
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,729
Acreage1.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,900
31%
Improvement Value:$150,900
69%
Total Assessment$217,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,055+0.2%
2024$7,042-0.4%
2023$7,072+1.9%
2022$6,940+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000

To:

Sq Ft1,729DeedBook 7532, Page 89208

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 6332, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5221, Page 319