Skip to content

6 Whitewater LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1995

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Sep 12, 2019

Property Information

Block7203
Lot52
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,667
Acreage1.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
27%
Improvement Value:$240,300
73%
Total Assessment$327,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,974+0.2%
2024$10,955-0.4%
2023$11,000+13.5%
2022$9,688+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$345,000

To:

DeedBook 14675, Page 49822

Property Sale

Sale
$327,500

To:

DeedBook 12862, Page 52466

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$62,000

To:

DeedBook 5537, Page 327