Skip to content

214 Gunpowder RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$489,000
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block7203
Lot68
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24E

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,068
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,300
34%
Improvement Value:$140,100
66%
Total Assessment$212,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,874+0.2%
2024$6,861-0.4%
2023$6,891+1.9%
2022$6,761+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$489,000

To:

DeedBook 15806, Page 37915

Property Built

Built

Year Built: 1975