Skip to content

134 School House RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Jun 15, 2018

Property Information

Block7204
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24E

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,432
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,300
40%
Improvement Value:$109,500
60%
Total Assessment$182,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,131+0.2%
2024$6,120-0.4%
2023$6,146+1.8%
2022$6,034+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

To:

Sq Ft1,432DeedBook 14463, Page 38830

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 13699, Page 78695Recorded12/27/2013

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 12332, Page 46926

Property Sale

Sale
$186,500
DeedBook 7447, Page 41398

Property Sale

Sale
$117,900
DeedBook 6529, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1987